Lapin hyvinvointialue on vähentämässä merkittävästi ympärivuorokautisen palveluasumisen paikkoja eri puolilta Lappia.
Lapin Muistiyhdistys on huolissaan tilanteesta, sillä jo tällä hetkellä vuodeosastoilla on kymmeniä muistisairauteen sairastuneita, jotka jonottavat ympärivuorokautiseen palveluasumiseen.

Säästötavoitteisiin pääsemiseksi hyvinvointialue lakkauttaa useita vuodeosastoja ja esimerkiksi Sodankylän 32-paikkainen asumispalveluyksikkö Nutukas on tarkoitus ajaa alas ensi vuoden loppuun mennessä. Rovaniemellä taas ympärivuorokautisen asumispalvelun laskennallinen vähennystarve on 45 paikkaa.

Vuodeosastoilla tiedetään, että Lapissa tarvittaisiin geriatrista ja psykogeriatrista kuntoutusta, ei osastojen lakkauttamista.

Päätöksentekijät tietävät, että Lapin ikääntyneiden määrä ja sairastavuus ovat korkeammalla tasolla kuin valtakunnassa keskimäärin, ja tämä heijastuu myös palvelutarpeeseen.

Ympärivuorokautisen asumispalvelun muuttaminen yhteisöasumiseksi ei vastaa pidemmälle edenneen muistisairauteen sairastuneen palvelutarpeeseen. Kun korvaavia asumispalveluja ei ole tarjolla, se lisää sairastuneiden ja läheisten turvattomuutta ja ruuhkauttaa perusterveydenhuoltoa.

Palvelujen keskittäminen on ristiriidassa lähipalveluperiaatteen kanssa. Lapin hyvinvointialueen aluevaltuusto päättää palveluverkostosta maanantaina 26.10.2024.

Muistisairauteen sairastuneilla pitäisi olla yhdenvertainen mahdollisuus asumispalveluihin kotikunnassaan ja palvelujen pitäisi olla sosiaalihuoltolain mukaisia eli oikea-aikaisia ja riittäviä.

Lapin Muistiyhdistys on huolissaan myös siitä, että hyvinvointialue on valmis sijoittamaan muistisairauteen sairastuneita sellaisiin kuntiin, joissa läheisillä ei ole mahdollisuutta käydä vierailuilla esimerkiksi olemattomien julkisten liikenneyhteyksien vuoksi.

Leif Wilenius
puheenjohtaja
Annika Väihkönen
toiminnanjohtaja
Jaa tämä sivu: